Kreatyna oskarżona o powodowanie raka


Kulturystyka, suplementy i doping

Kreatyna ponownie oskarżona, czy byłoby to niesprawiedliwe oskarżenie? Skąd pochodzą te informacje?

Rozpoznano badania naukowe

Niedawne badania naukowe z Brown University w Stanach Zjednoczonych zostały zacytowane w artykule, który wprowadził słaby (naukowo) pomieszanie między spożywaniem niektórych suplementów a rozwojem raka prostaty. Jednak nie tylko badanie to nie było przedmiotem metaanalizy (porównanie z innymi badaniami na ten sam temat, ale także postępowanie zgodnie z innym protokołem badań umożliwiającym ustalenie naukowej „prawdy”) ale ponadto tego rodzaju badania są bardziej zbliżone do hipotezy opracowanej przez naukowców i popartej przez mniej lub bardziej odpowiednie statystyki, które mają zainicjować debatę na dany temat. To jest powód, dla którego regularnie ostrzegamy cię o interpretacji niektórych badań, do których możesz mieć dostęp w Internecie i których nie należy traktować dosłownie, ponieważ przedstawiają tylko jedną część pełne badanie.

Kreatyna + androstendion

W omawianym badaniu podjęto próbę powiązania między wspólnym spożyciem kreatyny i androstendionu a występowaniem raka jąder na podstawie panelu 900 Amerykanów, w tym 356 cierpiących na raka jąder. Ten panel został wybrany, ponieważ wszyscy go wykorzystali suplementy kreatyny i androsténedione. Przypominamy, że androstendion jest jednym z hormonów steroidowych, naturalnie wytwarzanym przez jądra u ludzi i przekształconym w testosteron.

Kiedy przeprowadzasz badania nad możliwą toksycznością cząsteczki, pierwszą rzeczą do zrobienia jest wyizolowanie danej cząsteczki. Umieść w tym samym koszu kreatyna, która była przedmiotem wielu badań przez ponad 30 lat, wykazując, że wszystkie są nieszkodliwe, a androstennedion, który jest sterydem (którego ryzyko znane jest z pojawieniem się nowotworów), jest dużym błędem naukowym! Można się zastanawiać, która cząsteczka może sprawić, że naukowcy będą odpowiedzialni za to badanie …

Zakończenie badania

Na tej podstawie wydaje się, że w badaniu należy stwierdzić, że gdyby suplementy były przyjmowane wspólnie, ryzyko rakotwórczości byłoby większe, ale zawsze oparte na oryginalnym błędzie protokołu. Dlaczego nie … Ale część społeczności naukowej zwyczajowo atakuje dobrze prosperujące rynki suplement diety. Przemysł farmaceutyczny jest bardzo często źródłem tego rodzaju badań efemerycznych, szczególnie w USA, gdzie suplement detronizuje wiele leków, których skutkami ubocznymi są legiony.

Wyniki zakwestionowane

Badanie, o którym mowa, uznaje jednak w swoim wniosku, że pomimo ich pracy niemożliwe jest w stanie wiedzy ustanowienie prawdziwego związku przyczynowego …! Innymi słowy, kreatyna zostałaby zatem oczyszczona, a ich badanie to po prostu efekt zapowiedzi mający na celu wywołanie szumu, który wielu dziennikarzy spieszy się z przekazaniem.

Uff, było nam gorąco! kreatyna miałaby tylko pozytywne skutki.

Źródła : news.brown.edu/articles/2015/04/muscles. Zdjęcie Shutterstock.com/IVL